Розвиваючись активними темпами, інформаційні технології проникають в усі сфери життя сучасного суспільства, і галузь нерухомості в цьому плані не виняток. Уже сьогодні в багатьох країнах світу реєстри прав на нерухомість ведуться в електронному вигляді з використанням блокчейн-технологій, а експерти прогнозують, що в найближче десятиріччя за квартиру можна буде легко розрахуватися криптовалютою.

Щоб точніше зрозуміти значення цього прогнозу для простих покупців, розберемося в основних поняттях. Так, під криптовалютою розуміються всі види цифрової валюти (найвідоміша – біткойн). Їхній випуск та облік ведуться за допомогою комп’ютерних технологій, в тому числі й блокчейна.

Блокчейн, в свою чергу – це безперервний ланцюжок пов’язаних блоків з інформацією, або децентралізований реєстр операцій, з використанням якого можна оцифрувати будь-яку інформацію. Особливістю блокчейна є те, що він дозволяє забезпечити максимальний захист, надійність і правдивість даних, так як змінити інформацію в реєстрі можна тільки за згодою більшості учасників системи.

З використанням блокчейна проводяться всі платежі в криптовалюті, а деякі країни (Швеція, Україна, Росія, ОАЕ, Греція) запустили пілотні проекти з впровадження технології у ведення реєстрів нерухомого майна.

Це – перший крок для широкого використання блокчейна та криптовалюти в сфері нерухомості, який у перспективі призведе до їх широкого поширення. Хоча сьогодні законодавство не дає змоги оплатити купівлю квартири в Чорноморську, наприклад, біткойнами, але за найближчі 10-15 років така можливість може з’явитися. Тим більше, що вже зараз по всьому світу (в Канаді, Великобританії, Греції, Швейцарії, США, Іспанії, Індонезії, Ізраїлі) житлова й комерційна нерухомість виставляється на продаж за криптовалюту. Причому перша така угода була проведена ще у 2012 році в Ізраїлі.

Як блокчейн змінить ринок нерухомості?

Експерти в сфері нерухомості вважають, що цифрова валюта здатна витіснити з ринку інші інструменти продажів. Причина тому – безліч переваг, які забезпечить використання блокчейна та проведення операцій в криптовалюті. А саме:

- прискорення проведення угод. Вся інформація про грошові перекази, договори, попереднього та нового власників міститиметься в блоках блокчейн-реєстру, що скоротить час на оформлення покупки, надання та перевірку документів компетентним органам;

- відсутність необхідності в посередниках між продавцем і покупцем. Документообіг та платежі здійснюються в захищеній електронній системі, тобто банки, юристів, нотаріусів та держреєстраторів відвідувати не доведеться;

- підвищення надійності угод купівлі-продажу. Технологія блокчейн дозволить перевіряти інформацію про об’єкти нерухомості цілодобово та забезпечить надійний захист від підробки і зміни даних;

Вся процедура придбання нерухомості й реєстрації права власності з впровадженням криптовалюти на законодавчому рівні суттєво спроститься. Не потрібно буде готувати довідки, витяги з реєстру, складні договори, проводити операції через банк і проходити багатоетапні реєстраційні процедури.

Сьогодні країна з найбільшим досвідом у цій галузі – Швеція. Там оформлення угод з будь-якою нерухомістю займає не більше 2-х годин часу.

Купити нерухомість за криптовалюту. Реально?
Купити нерухомість за криптовалюту. Реально?