Підвищення орендних ставок на житло у Туреччині врегульовано законом.

Підвищення орендної плати буде обмежено законом. Цьому передував виступ міністра юстиції Туреччини Бекіра Боздага, де він повідомив про рішення влади регулювати підвищення орендної плати. Ситуація з підвищенням цін на оренду квартир загострювалася вже давно. На тлі зростаючих цін власники почали суттєво підвищувати орендну плату квартиронаймачам, але не завжди останні були згодні з розміром підвищення. Ситуація загострюється також через небувалий попит на квартири останні 3 місяці.

Передумови запровадження ліміту підвищення ренти.

Володіння житлом у Туреччині та доступна орендна плата стали нездійсненною мрією для багатьох турків у міру поглиблення економічної кризи у близькосхідній країні. Вартість товарів, податки та комунальні платежі продовжують зростати внаслідок високих темпів інфляції та падіння курсу турецької ліри.

На тлі того, що відбувається, вартість нерухомості (включаючи знімання/покупку) різко зросла, оскільки населення розглядає нерухомість у Туреччині як актив-притулок. Згідно з даними у квітні 2022 року середня орендна плата в Стамбулі становила 6500 лір (352 євро), а мінімальна місячна заробітна плата в країні дорівнювала 230 євро.

Вартість оренди житла в найбільшому турецькому місті з розрахунку в лірах зросла на 112,3% у період з березня 2021 по березень 2022 року, йдеться в дослідженні, опублікованому 18 березня Центром економічних та соціальних досліджень Стамбульського університету Бахчешехір. Для порівняння: в Анталії, столичній Анкарі та Ізмірі зафіксовано зростання на 122%, 106,7% та 75%, відповідно.

Міністерство юстиції Туреччини 8 червня 2022 року запропонувало тимчасово обмежити збільшення орендної плати 25 відсотками. Генасамблея Великих національних зборів Туреччини (тур. Türkiye Büyük Millet Meclisi) затвердила пропозицію того ж дня. Очікується, що нове обмеження буде відображено в Обов'язковому кодексі Туреччини (тур. Türk Borçlar Kanunu) № 6098 у формі наступної статті (попередній текст):

«У період 01.07.2022 до 01.07.2023 (включно) допускається перегляд розміру орендної плати у бік підвищення при пролонгації орендної угоди, якщо розмір перевищення переглянутої ренти щодо рівня орендної плати за попередній рік дії контракту становить максимум 25%. Якщо коефіцієнт зміни індексу споживчих цін за попередній рік дії орендної угоди становить менше ніж 25% щодо середнього дванадцятимісячного значення, застосуванню підлягає відповідна ставка ІСЦ. Це правило додатково застосовується до орендних договорів з більш ніж річним терміном дії. Угоди про оренду житлових приміщень, при складанні яких перевищуються подібні обмеження, недійсні в частині перевищення суми, що підлягає сплаті орендарем. Положення цього пункту додатково застосовується до рішень, які приймає суддя відповідно до частини другої статті 344».

У вищезгаданій тимчасовій ухвалі зазначено, що 25-відсотковий ліміт на підвищення ставок орендної плати підлягає застосуванню лише щодо договорів про оренду житла в Туреччині.

Врегулювання ставок на оренду житла у Туреччині
Врегулювання ставок на оренду житла у Туреччині