Тапу, Ікамет, Айдат тощо

Міні-словник для покупців турецької нерухомості

Вивчаючи питання придбання нерухомості в Аланії, Фетхіє або іншому турецькому місті, потенційний покупець може зіткнутися з масою незрозумілих термінів, характерних для цієї країни. Ми пропонуємо розібратися в них разом і підготували невеличкий словник основних понять, які стосуються купівлі та володіння нерухомістю в Туреччині.

ТАПУ (TAPU) – свідоцтво про право власності; єдиний офіційний документ, який підтверджує, що саме ви (або продавець, наприклад) є власником об’єкта нерухомості. Тапу оформлюється в Кадастровому управлінні за місцем розташування об’єкта після укладення договору купівлі-продажу та засвідчує перехід права власності на будинок або квартиру. У ньому вказується інформація про кадастрову адресу ділянки, її вид та площу, тип власності на нерухомість і її офіційну вартість, вид об’єкта, попередніх власників та підставу переходу прав, нового власника (з актуальною фотографією) тощо.

ІСКАН (ISKAN) – акт, який підтверджує здачу об’єкта нерухомості в експлуатацію і наявність дозволу на використання його або його незалежної частини. Іскан одночасно є техпаспортом будівлі, його наявність говорить про те, що будинок відповідає будівельним нормам, проектній документації та прийнятий в експлуатацію. На весь житловий комплекс видається загальний Генель Іскан (Genel Iskan), а на його основі покупцем оформлюється Ферді Іскан (Ferdi Iskan) на окремий офіс, квартиру або віллу. Видається документ муніципалітетом за місцем розташування нерухомості.

ІДЖРА (ICRA) – арешт нерухомості, накладений на підставі судового рішення або за борги перед держорганами. Угода по заарештованому об’єкту буде вважатися незаконною. Перевірити наявність арешту може продавець або адвокат покупця, запит робиться в місцеве Кадастрове управління.

ІПОТЕКА (IPOTEK) – обтяження на нерухомість, що накладається банком, який видав кредит, або продавцем, котрий допускає оплату частинами. Обтяження розраховане на певний термін, а для проведення угод з об’єктом, щодо якого воно діє, потрібно отримати згоду обтяжувача.

АЙДАТ (AIDAT) – щомісячний платіж за обслуговування нерухомості. Айдат сплачується усіма власниками житла, незалежно від того, проживають вони в ньому постійно чи ні. Розмір платежу визначається на загальних зборах мешканців і залежить від класу комплексу та обсягу послуг, що надаються; контролює процес управляючий ЖК або управляюча компанія. Айдат іде на оплату послуг управляючої компанії, охоронців, садівників, консьєржів та іншого персоналу, обслуговування газонів, дитячих майданчиків, басейну, прилеглої території, місць загального користування, оплату загальнобудинкових рахунків за воду, газ і електроенергію.

ІКАМЕТ (IKAMET) – посвідка на проживання, яка видається іноземцю за його заявою після оформлення ТАПУ. За отриманням ВНЖ потрібно звернутися до Генерального управління з міграційних питань МВС. Зробити це можна в режимі онлайн через офіційний сайт відомства, після чого буде призначена дата для особистої подачі документів.

Міні-словник для покупців турецької нерухомості
Міні-словник для покупців турецької нерухомості