Оцінка нерухомості

Оцінка нерухомості.

Згідно з чинним законодавством України, проведення оцінки нерухомості є обов’язковою умовою укладення більшості угод щодо неї. Договори купівлі-продажу, застави, дарування просто не будуть завірені нотаріусом, якщо не подбати про проведення попередньої оцінки об’єкта.

Зі ст. 3 ЗУ «Про оцінку майна...» випливає, що оцінка – це процес визначення вартості майна на дату оцінки, який проводиться за встановленою нормативно-правовими актами процедурою та є результатом практичної діяльності уповноваженого суб’єкта. Право на здійснення оцінки нерухомості мають особи, які склали кваліфікаційний іспит та одержали свідоцтво оцінювача.

Як проводиться оцінка?

Оцінка нерухомості – досить складний процес. Починається він за ініціативою власника об’єкта, який обирає оцінювача і звертається за його послугами. Між оцінювачем і клієнтом укладається договір, в якому прописуються обов’язки сторін та термін проведення оцінки.

Відповідно до чинних на сьогоднішній день правил, оцінка об’єкта нерухомості може проводитися без виїзду оцінювача на місце та особистого огляду з обов’язковим наданням всіх необхідних документів. При цьому на визначену за результатами оцінки вартість впливають:

- місце розташування об’єкта. Визначальним фактором є населений пункт і середній рівень цін в його межах. Також до уваги береться район міста, близькість лісу, водойм, інфраструктурних об’єктів та інші фактори. Наприклад, будинок в Чорноморську біля моря буде оцінений дорожче, ніж будинок на протилежній околиці міста;

- тип і характеристики об’єкта нерухомості. Рік будівництва, використані матеріали, стан двору, під’їзду, прибудинкової території, наявність оздоблення та підведених комунікацій, наявний ремонт, площа, планування, вид з вікон. У багатоповерхових будинках також враховується поверх, на якому знаходиться квартира, а в земельних ділянках - ландшафт і якість ґрунту.

Тільки комплексний аналіз дозволяє визначити ринкову вартість об’єкта нерухомості максимально об’єктивно. За підсумками оцінювання складається акт оцінки нерухомості. У середньому процедура оцінки об'єкта займає до 2-х тижнів.

Особливості податкової оцінки

Оцінка нерухомого майна з метою оподаткування має деякі особливості. Ускладнений порядок застосовується тоді, коли має місце відчуження нерухомості, крім її дарування або успадкування. У цьому випадку фізичні особи можуть звертатися тільки до тих оцінювачів, які уповноважені Фондом держмайна (їх перелік можна знайти на офіційному сайті відомства). Крім того, всі звіти оцінювачів вносяться до спеціального реєстру, а нотаріус перевіряє наявність звіту за його реєстраційним номером при оформленні угоди.

Надаючи свої послуги, компанія CTM-Group співпрацює з досвідченими оцінювачами, організовує проведення оцінки нерухомості відповідно до вимог законодавства та в мінімальні терміни.