ТАПУ та отримання ВНЖ в Туреччині

ТАПУ - документ на право власності в Туреччині.

Перед покупкою квартири в Туреччині дуже важливо перевіряти те, що Вам продають, в тому числі і з юридичного боку. До питання документації слід поставитися уважно і відповідально. У цій країні основним документом при покупці житла є титул TAPU, який є свідченням права власності. Однак, існує ще один важливий документ, про який не можна забувати - це турецька техпаспорт нерухомості, він називається ISKAN (Іскан).

В Туреччині  видачею ТАПУ займається Кадастрове управління   - державний орган, оформлюючий право власності на нерухомість , гарантуючий перевірку і законність проведення угоди. 

✔️ Тапу - це виписка з актів реєстрацій в кадастровій книзі, звичайний бланк, що не має ступенів захисту або водяних знаків від підробок.

Перевірити ТАПУ можна в Державному кадастровому управлінні. При втраті ТАПУ його Вам відновлять в тому ж Управлінні.

✔️ ТАПУ - підтвердження Вашого права на нерухомість і юридичний документ, де вказуються Ваші повні дані, фото, інформація про придбаний об'єкт нерухомості.

У ТАПУ за Вашим бажанням можуть бути вписані близькі, родичі до 10 осіб. Так трактує законодавство Туреччини.

Робимо висновок: купляючи нерухомість в Туреччині чи то квартира, вілла чи земельна ділянка, Ви зобов'язані отримати ТАПУ в кадастровому Управлінні, сплативши всі належні мита та платежі. У документі будуть прописані частки володіння, якиі Ви визначите при подачі документів на оформлення ТАПУ. Кадастровий орган не вимагає підтвердження по платежах покупців зазначених у ТАПУ.

Надалі згідно Турецькому законодавству Ви або Ваші родичі, вписані в ТАПУ, мають право продати свою частку. Але для цього необхідно отримати згоду всіх вписаних в ТАПУ власників.

Відмінність від техпаспорту: права власності на нерухомість країн СНД в ТАПУ прописуються не на фактичну площу квартири, з номером квартири, вілли, а площа земельної ділянки із зазначенням її номеру.

Як ми писали раніше, при втраті його можна відновити за символічні гроші протягом одного дня в державному Кадастровому управлінні. Дана система дозволяє уникнути будь-яких випадків шахрайства. Якщо Вам видали ТАПУ в Кадастровому управлінні, Ви являєтеся безперечним власником нерухомості.

До Вашого відома нотаріуси в Туреччині можуть тільки оформити договір купівлі-продажу нерухомості з зазначенням термінів передачі і фактичної вартості, але цей договір не має юридичної сили без ТАПУ.

Заявлені в договорі особи як покупець так і продавець, повинні особисто бути присутнім в органі ТАПУ при підписанні та оформленні документів.

ТАПУ в Туреччині буває двох кольорів: червоний та синій.

У Червоному ТАПУ - це ділянка землі із зданої в експлуатацію нерухомістю. У ньому вказується:

 Кадастрова вартість нерухомості, як правило нижче ринкової ціни.

 • Фактична адреса ділянки де розташована нерухомість, що купується.
 • Від Вас по дві фотографії від кожного власника.
 • Дані про реєстрацію ділянки в кадастровому управлінні.
 • Вписана площа земельної ділянки, згідно придбаної нерухомості.
 • Дані в власника нерухомості та про нового власника.
 • Дата придбання нерухомості колишнім власником.
 • Дата придбання нерухомості колишнім новим власником.
 • Дата Видачі ТАПУ
 • Підпис та печатка уповноваженої особи Кадастрового управління

Синій - видають на дільницю без будови.

Аналогічна інформація про те, кому належав, кадастрова вартість.

Якщо Вам необхідно дізнатися чи є у цій земельної ділянки якісь обтяження або борги, слід звернутися в Кадастрове управління.

ВНЖ в Туреччині в 2022 році

ВНЖ в Туреччині - це дозвіл на проживання в країні.

На турецькому мовою Вид на проживання в Туреччині називається - «ikamet» (Ікамет).

ВНЖ  буває:

короткостроковим - «Kısa Dönem İkamet İzni»
довгостроковим - «Uzun Dönem İkamet İzni»

У Туреччині вступили в силу нові поправки до Закону «Про імміграцію» № 6458, стаття №: 31-1 (e), згідно з якими, з 1 січня 2020 року, іноземці, які мають туристичний Вид на проживання, не можуть його продовжити по тій же причини (туристичний відпочинок). Щоб залишатися в Турецькій Республіці на законних підставах, можна перейменувати ВНЖ або вибрати інший легальний спосіб проживання. Дані поправки не стосуються країн Європейського Союзу, в тому числі Росії, Китаю, Словенії.

✔️ Короткостроковий ВНЖ в Туреччині в 2022 році

За яких обставин можна розраховувати на отримання виду на проживання в Туреччині строком до 1 року? В даному випадку передбачено кілька варіантів, кожен з яких має свої особливості і певні вимоги.

Вимоги до заявника для отримання короткострокового ВНЖ в Туреччині в 2021 році:

 • Вік від 18 років.
 • Оформлена медична страховка (виняток стосується осіб старше 65 років і неповнолітніх громадян до 18 років).

Документи для ВНЖ:

 • договір оренди в Туреччині або ТАПУ (право власності на нерухомість) з підписом і печаткою нотаріуса;
 • документ, що підтверджує фінансову стабільність заявника та членів його сім'ї (виписка з банку про наявність на рахунку не менше 500 $ з розрахунку цієї суми на 1 місяць перебування);
 • оригінал і копія паспорта, завірена нотаріусом;
 • 4 фотографії для кожного заявника (на білому тлі в установленому для біометричних даних).
 • Також іноземний підданий повинен заповнити анкету резидента, а в разі подання заяви на чоловіка / дружину і дітей, мати при собі присяжний переклад свідоцтва про народження неповнолітньої дитини та свідоцтва про шлюб. У деяких випадках потрібно апостиль або друк Консульства.

З 5 травня 2022 року, якщо ви або ваша сім'я хочете отримати ВНЖ Туреччини за купівлю нерухомості, ви повинні переконатися, що нерухомість, що купується, коштує не менше:

 • $75 000 і більше, якщо вона розташована в одному із 30 мегаполісів Туреччини
 • $50 000 і більше, якщо вона розташована в одному з 51 невеликих міст Туреччини, що залишилися.

Вимога буде застосовуватися до всіх районів у цих містах, а це означає, що іноземні громадяни повинні будуть купити житло, наприклад, у Бодрумі або Фетхіє на суму не менше ніж $75 000, оскільки вони знаходяться під юрисдикцією столичного муніципалітету Мугла.
До списку з 30 міст, які вважаються "великими" і мають на увазі покупку нерухомості на суму не менше $75 000, входять такі популярні у російськомовних покупців локації, як Анкара, Анталья, Стамбул, Ізмір, Мерсін та Мугла.

Підстави для отримання ВНЖ у 2022

У січні 2022 року в Туреччині відбулися зміни, пов'язані з процедурою оформлення нерухомості в Туреччині для іноземців, як при звичайній покупці, так і для отримання громадянства країни. Починаючи з цієї дати, всі іноземні покупці турецької нерухомості під час подання документів на отримання свідоцтва про власність («тапу») повинні надати спеціальну довідку, яка по-турецьки називається döviz alım belgesi.

Цей документ підтверджує факт продажу іноземним громадянином валюти турецькому банку на суму кадастрової вартості нерухомості, яка згодом буде вказана у тапу. Тобто іноземець при подачі документів на оформлення має надати довідку про те, що він, його довірена особа, або продавець від його імені, «продали» валюту (зазвичай це євро чи долари), тобто перевели свої кошти у турецькі ліри у розмірі кадастрової. суми, яка буде вказана у нього у документі про власність «тапу». Наразі без цієї довідки документи не зможуть прийняти для оформлення.

✔️ Довгостроковий вид на проживання в Туреччині в 2022 році

Щоб жити і працювати в країні тривалий проміжок часу, а також претендувати на громадянство, іноземний громадянин повинен виконати всі нижчевикладені вимоги:

 • термін проживання в Турецькій Республіці - мінімум 8 років;
 • протягом останніх 3-х років від іноземного підданого не надходили заяви про фінансову підтримку від держави;
 • фінансова стабільність, що підтверджують банківські виписки і заробітна плата за місцем офіційного працевлаштування;
 • є приватна медична страховка;
 • відсутня судимість.

Нові правила İkamet в Туреччині в 2022 році передбачають подачу заяви на довгостроковий вид на проживання навіть в разі раніше отриманого туристичного.

Як подати заяву на довгостроковий ВНЖ

Щоб отримати довгостроковий вид на проживання в Туреччині в 2022 році, іноземна особа має відвідати місцеве Управління безпеки і міграційної служби. Які норми діють в даний час:

 • ВНЖ на тривалий період часу дійсний тільки за умови, що іноземний громадянин не залишав межі турецької юрисдикції на термін більше 1 року, за винятком вагомих причин, серед яких освіта, обов'язкова державна служба або стан здоров'я.
 • Отримуючи довгостроковий ВНЖ, громадянин має рівні права з резидентами країни за винятком:
 • проходження військової строкової служби;
 • голосування на виборах і участь в них в якості обраного;
 • займати посади в державних структурах Туреччини;
 • пільги щодо мит на ввезення транспортних засобів також не застосовується.
 • Серед документів на ВНЖ до списку обов'язкових (вказано вище) слід додати довідку про відсутність судимості, дійсний дозвіл на проживання і турецька ID

З 2022 року до документів за списком міграційного Відомства Ви повинні додати довідку про реєстрацію за місцем проживання в Туреччині. Отримати довідку необхідно заздалегідь, до приходу в Міграційний офіс. Довідка видається в Муніципалітеті безкоштовно при пред'явленні закордонного паспорта і Тапу. Вас попросять заповнити заяву із зазначенням Ваших даних, в тому числі податкового номера. Власники нерухомості отримують податкової номер при оформленні Тапу в Податковому Управлінні.